8 mln Polaków chrapie. Jeśli chodzi o osoby po 40. roku życia, kłopot ten dotyczy ok. 30% kobiet i ok. 80% mężczyzn. Przyczyny nie zawsze są laryngologiczne ? swój wpływ ma też nieodpowiedni styl życia. Ze schorzeniem warto pójść do lekarza, ponieważ nieleczone chrapanie może prowadzić do poważnego w skutkach bezdechu śródsennego.
Najczęstszą przyczyną chrapania są zbyt długie podniebienie miękkie lub za długi języczek. Problem może również wynikać z przerostu języka w obrębie nasady. Najrzadszym powodem chrapania są nieprawidłowości w jamie nosowej: polipy, skrzywiona przegroda oraz przerost małżowin nosowych. ?Częstość występowania chrapania zwiększa się wraz z wiekiem, ale sprzyjają mu też otyłość, nadużywanie leków uspokajających oraz nadmierne spożywanie alkoholu i stosowanie innych używek? ? mówi serwisowi infoWire.pl Barbara Mazińska, internistka i lekarz rodzinny z Centrum Medycznego Medicers ? Przychodni Zacisze.
W każdym przypadku z chrapaniem warto zwrócić się do specjalisty ? laryngologa lub pulmonologa ? ponieważ może być ono niebezpieczne dla zdrowia. Blisko 10% chrapiących cierpi na bezdech śródsenny. Takie osoby śpią niespokojnie i wielokrotnie się wybudzają ? skutkuje to zmęczeniem w ciągu dnia i znaczącym obniżeniem jakości życia. ?W czasie snu dochodzi do zapadania się struktur gardła, co powoduje ok. 10-sekundowe przerwy w oddychaniu. Prowadzi to do niedotlenienia organizmu i może być przyczyną nadciśnienia tętniczego, udaru czy zawału serca? ? wyjaśnia rozmówczyni.
Obecnie rozwinęło się wiele małoinwazyjnych i ambulatoryjnych technik leczenia. Można wykonać zabieg, który natychmiast całkowicie wyleczy nas z chrapania. ?Przypomina to wizytę u stomatologa. Zabieg przeprowadzany jest ze znieczuleniem miejscowym i nie wiąże się z kilkudniowym zwolnieniem lekarskim. Szybko powracamy do zdrowia? ? podkreśla ekspertka.
dostarczył infoWire.pl