Wiadomości branżowe

Wyjątkowe numizmaty z okazji wyjątkowego wydarzenia – kanonizacji Jana Pawła II

Wyjątkowe numizmaty z okazji wyjątkowego wydarzenia – kanonizacji Jana Pawła II
Choć od śmierci papieża Jana Pawła II upłynęło 9 lat, to dla ludzi z całego świata wciąż jest to niezmiernie ważna postać. Jego blisko 27-letni pontyfikat wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego, dla milionów ludzi papież stał się autorytetem. Ważnym wydarzeniem, długo oczekiwanym przez wiernych, będzie kanonizacja Jana Pawła II. Z tej okazji Narodowy Bank Polski i Mennica Polska przygotowały nie lada gratkę dla kolekcjonerów.Uroczystość kanonizacji Jana Pawła II odbędzie się w Watykanie 27 kwietnia 2014 roku. Do stolicy Piotrowej przybędą tysiące wiernych z całego świata, w tym i Polaków, by uczestniczyć w ceremonii. Ale i na miejscu, w Polsce, w wielu miejscowościach – małych i dużych, wierni będą świętować wyniesienie papieża - Polaka na ołtarze. Tę wyjątkową chwilę ma uczcić i upamiętnić wydanie monet i medali kolekcjonerskich.Nie lada gratkę dla kolekcjonerów i nie tylko, przygotowała Mennica Polska. Jak podkreśla Siemowit Kalukiewicz, Dyrektor Działu Produkcji Mennicy Polskiej „Pierwszym największym hitem jest moneta o wadze czterech kilogramów, konstrukcją

Choć od śmierci papieża Jana Pawła II upłynęło 9 lat, to dla ludzi z całego świata wciąż jest to niezmiernie ważna postać. Jego blisko 27-letni pontyfikat wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego, dla milionów ludzi papież stał się autorytetem. Ważnym wydarzeniem, długo oczekiwanym przez wiernych, będzie kanonizacja Jana Pawła II. Z tej okazji Narodowy Bank Polski i Mennica Polska przygotowały nie lada gratkę dla kolekcjonerów.

Uroczystość kanonizacji Jana Pawła II odbędzie się w Watykanie 27 kwietnia 2014 roku. Do stolicy Piotrowej przybędą tysiące wiernych z całego świata, w tym i Polaków, by uczestniczyć w ceremonii. Ale i na miejscu, w Polsce, w wielu miejscowościach ? małych i dużych, wierni będą świętować wyniesienie papieża - Polaka na ołtarze. Tę wyjątkową chwilę ma uczcić i upamiętnić wydanie monet i medali kolekcjonerskich.

Nie lada gratkę dla kolekcjonerów i nie tylko, przygotowała Mennica Polska. Jak podkreśla Siemowit Kalukiewicz, Dyrektor Działu Produkcji Mennicy Polskiej ?Pierwszym największym hitem jest moneta o wadze czterech kilogramów, konstrukcją przypominająca monetę jednogroszową, przy czym większa średnicą ? 15 cm. Materiał, z którego jest wykonana to AG-9999, czyli bardzo czyste srebro.? Najwyższy kunszt wykonania czynią monetę wyjątkową pozycją w kolekcji numizmatycznej. Nic zatem dziwnego, że cena emisyjna wynosi 42 000 zł.

Kolejnym nietypowym produktem przygotowanym z okazji kanonizacji jest składająca się z 12 ścian moneta, wyglądająca jak nie w pełni złożona kostka. Jest ona oksydowana i zawiera 6.5 uncji srebra ? zaznacza Siemowit Kalukiewicz i dodaje ?Kolejnym produktem są miniołtarzyki, tzw. tryptyki. Jest wersja srebrna, jak i złocona. Dodatkowo są zdobione metodą druku UV, jak również podrukowanymi, szklanymi wstawkami.? Całość wyrobów Mennicy, dedykowanych Janowi Pawłowi II, zamykają medale okolicznościowe. Złote, srebrne, platynowe i mosiężne.

Dokładnie 15 kwietnia do obiegu trafi wyjątkowy numizmat, jakiego do tej pory w historii Narodowego Banku Polskiego nie było. Będzie to moneta o nominale 500 złotych, wykonana ze srebra i ważąca dokładnie 1 kilogram. Jej średnica to aż 10 cm. Szacowana przez NBP wartość monety to 7,8 tysięcy złotych, ale ponieważ wyemitowanych zostanie tylko 966 sztuk, to na serwisach kolekcjonerskich już można nabyć prawa do 500-złotówki za grubo powyżej 8 tysięcy złotych.

A to już wiesz?  Motocykliści Poczty Polskiej jadą ?Śladami pielgrzymek Jana Pawła II?

To nie jedyny numizmat, jaki z okazji kanonizacji Jana Pawła II zostanie wyemitowany przez Narodowy Bank Polski. Jak wyjaśnia Barbara Jaroszek, zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP, kolekcjonerzy będą mieli możliwość nabycia w sumie czterech monet. Będzie to moneta 2-złotowa, ze stopu Nordic Gold, moneta srebrna o nominale 10 złotych, moneta złota o nominale 100 złotych i wspomniana srebrna 500-złotówka. ?Na rynku bardzo dobrze przyjęta została nasza propozycja, aby na wszystkich typach monet umieścić ten sam wizerunek. Jest to atrakcja zarówno dla tych, którzy będą chcieli kupić komplet, [?] jak i dla tych, którym możliwości finansowe na to nie pozwolą? ? zaznacza Barbara Jaroszek. Monet 2-złotowych wyemitowanych zostanie do miliona sześciuset tysięcy sztuk. Monety srebrne o nominale 10 złotych będą miały nakład 50 tysięcy sztuk. Monet złotych 100-złotowych będzie 3 tysiące sztuk.

Numizmaty można nabyć nie tylko w okręgowych oddziałach NBP. Od 1 marca 2014 roku nastąpiła zmiana w dystrybucji monet. Jak zaznacza Leszek Rutkowski, zastępca Dyrektora ds. Handlu Krajowego Mennicy Polskiej ?[...] do tej pory obowiązywał system sprzedaży aukcyjnej, w ramach systemu Kolekcjoner. Generalnie był przez społeczność kolekcjonerską krytykowany i my przyjmujemy nowy system z wielkimi nadziejami.? Dlaczego? Przed zmianami kolekcjonerzy kupowali numizmaty albo w Internecie, albo na aukcjach po tej samej cenie. I bez względu na to, czy kupowało się jedną monetę, czy 5 tysięcy sztuk ? obowiązywała ta sama cena jednostkowa. ?Rynek, jak był słaby, zareagował no to jeszcze większym osłabieniem? ? wyjaśnia Leszek Rutkowski.

Aby monety kolekcjonerskie znów stały się wartościowe, wprowadzono zmiany w dystrybucji, chociażby poprzez umożliwienie ich kupna na rynku wtórnym: w sklepie numizmatycznym i u dystrybutorów. Oprócz tego działa sklep internetowy NBP, ale nie będzie przeprowadzał aukcji. Obowiązuje też określona cena monet. Chcąc ożywić rynek, bank postanowił, że monety, które nie znajdą nabywców przez dwa lata, zostaną przetopione.

A to już wiesz?  ENERGA mecenasem wydania filmowej kroniki wizyty Jana Pawła II w Trójmieście w 1987 roku

 

 

 


Źródło media.netpr.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy