Wiadomości branżowe

Wciąż uczymy się segregowania odpadów

Polacy stawiają na ekologię. Mniej zużywamy wody, oszczędzamy energię. A co z selektywnym zbieraniem odpadów? Jest coraz lepiej – w 2014 r. już 68% z nas deklarowało, że śmieci segreguje regularnie.Z naszej postawy ekologicznej możemy być umiarkowanie zadowoleni, jednak nadal wiele jest do zrobienia. Ciągle za dużo osób wyrzuca wszystko do jednego kosza albo spala odpady. Jak wynika z badań Ministerstwa Ochrony Środowiska – dane z 2011 r. – śmieci regularnie segreują przede wszystkim mieszkańcy wsi (50%). W miastach odsetek ten wynosi 41%. „Ludzie nie segregują śmieci, bo głównie brakuje im chęci i nie widzą sensu segregacji. Nie wierzą, że odpady trafią do recyklingu” – wyjaśnia w rozmowie z serwisem infoWire.pl Katarzyna Pliszczyńska, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska.Selektywne zbieranie odpadów jest trudne w mieszkaniach z małymi kuchniami, gdzie umieszczenie kilku pojemników stanowi problem. Ponadto często same spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i gminy nie zapewniają odpowiednich koszów i kontenerów.A czy Polacy umieją segregować śmieci? „Większość tak”

Polacy stawiają na ekologię. Mniej zużywamy wody, oszczędzamy energię. A co z selektywnym zbieraniem odpadów? Jest coraz lepiej ? w 2014 r. już 68% z nas deklarowało, że śmieci segreguje regularnie.

Z naszej postawy ekologicznej możemy być umiarkowanie zadowoleni, jednak nadal wiele jest do zrobienia. Ciągle za dużo osób wyrzuca wszystko do jednego kosza albo spala odpady. Jak wynika z badań Ministerstwa Ochrony Środowiska ? dane z 2011 r. ? śmieci regularnie segreują przede wszystkim mieszkańcy wsi (50%). W miastach odsetek ten wynosi 41%. ?Ludzie nie segregują śmieci, bo głównie brakuje im chęci i nie widzą sensu segregacji. Nie wierzą, że odpady trafią do recyklingu? ? wyjaśnia w rozmowie z serwisem infoWire.pl Katarzyna Pliszczyńska, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska.

Selektywne zbieranie odpadów jest trudne w mieszkaniach z małymi kuchniami, gdzie umieszczenie kilku pojemników stanowi problem. Ponadto często same spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i gminy nie zapewniają odpowiednich koszów i kontenerów.

A czy Polacy umieją segregować śmieci? ?Większość tak? ? zaznacza rozmówczyni. Gminy informują mieszkańców za pomocą broszur i plakatów, jaki odpad należy do danej frakcji i w jakim pojemniku należy go umieścić. Warto mieć to na uwadze, bo w różnych miejscach mogą obowiązywać różne zasady.

Zapewne trzeba kilku lat intensywnej edukacji, by selektywna zbiórka odpadów stała się dla Polaków czymś naturalnym. Warto jednak dodać, że w 2011 r. 84% z nas opowiadało się za tym, żeby segregacja była obowiązkowa. Z kolei 94% twierdziło, że wywożenie śmieci w niedozwolone miejsca powinno być karane bardzo surowo.


dostarczył infoWire.pl

A to już wiesz?  Pacjencie, zadecyduj, jaki kształt ma mieć ustawa o zdrowiu publicznym

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy