Bałtyk to najbardziej zanieczyszczone morze na świecie. Powodów jest wiele, wśród nich nieodpowiedzialni turyści. Puste butelki, puszki, foliowe opakowania i niedopałki papierosów ? wszystko to można znaleźć na polskich szlakach turystycznych i plażach. A przecież to, jak wyglądają miejsca odpoczynku i rekreacji zależy tylko od nas. Dlaczego zatem, po zakończonym relaksie nie pamiętamy o podstawowych zasadach szanowania środowiska?
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Polacy zaczynają planować krótsze i dłuższe wyjazdy turystyczne. W drogę zabiorą kanapki, butelki z wodą i inne rzeczy, których opakowania, jak się okazuje, zamiast do kosza na śmieci, często zostaną wyrzucone w niewskazane miejsce. Dlaczego tak się dzieje? ?[…] Czasami nie chce nam się nieść pustej butelki, bo kosz jest daleko, albo go nie ma. Nie myślimy o tym, że odpady, które zostaną wyrzucone gdziekolwiek, mogą przynieść wiele szkody np. zwierzętom? – wyjaśnia serwisowi infoWire.pl Katarzyna Dytrych z Fundacji Nasza Ziemia, która jest inicjatorem akcji ?Turysto! Szanuj środowisko?.
Nie ma żadnej przyjemności z odpoczynku w miejscu, które jest zaśmiecone. Stąd liczne apele do turystów o zabieranie własnych odpadów. W ubiegłym roku tylko na głównych tatrzańskich szlakach sprzątnięto 860 kilogramów śmieci. Z kolei podczas Projektu Czysta Plaża, w dwa wakacyjne weekendy, z terenów nadbałtyckich zniknęło 4 tysiące litrów śmieci. Zdaniem Katarzyny Dytrych, z roku na rok, jest coraz lepiej. Turyści stają się bardziej świadomi, że są częścią otaczającej flory oraz fauny i na nią oddziałują. ?[…] Upominamy się o kosze na szlakach, również o te umożliwiające recykling. Dbamy, by śmieci wokół nas było coraz mniej. To dobry trend?.
W ostatnim czasie dużo uwagi poświęca się czystości wód. Niestety ? rzeki w Polce są zaśmiecone, przez co zatruwają morze. Jak podkreśla Małgorzata Izdebska z Fundacji Nasza Ziemia ?Bałtyk to najmłodsze morze na świecie i zarazem najbardziej zanieczyszczone. Wpływ na to ma nasza codzienna działalność oraz przemysł i rolnictwo, które stosując chemiczne środki, wpływa na eutrofizację Bałtyku?. Jednym słowem nasze morze się dusi. Jest w nim coraz mniej tlenu, a coraz więcej azotu, fosforu, sodu i potasu. Powstają tzw. pustynie denne, które obecnie stanowią ponad 10% ogólnej powierzchni Bałtyku.
90% polskich rzek jest w zlewni Morza Bałtyckiego. Jeśli one są zanieczyszczone, to jak można cieszyć się czystym morzem. Co prawda nie da się od razu naprawić szkód, jakie w nim zachodzą, bo proces wymiany wód trwa 30 lat. Można jednak zacząć już dziś. Warto kupować warzywa, do których uprawy stosuje się mniej nawozów, a wyjeżdżając na łono natury zbierać po sobie śmieci.
dostarczył infoWire.pl