Wiadomości branżowe

W Gdańsku będzie monitorowany poziom hałasu, stężenia substancji szkodliwych oraz natężenie ruchu aut

Do roku 2008 w Gdańsku uruchomionych zostanie co najmniej pięćdziesiąt stacji monitorujących hałas i natężenie ruchu pojazdów oraz dziesięć wizualnych informatorów przekazujących komunikaty o poziomie emisji hałasu. Wyniki pomiarów hałasu, zanieczyszczenia atmosfery i natężenia ruchu pojazdów będą na bieżąco obrazowane na mapie miasta udostępnionej w Internecie. Porozumienie o współpracy w poniedziałek podpiszą prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej – myśl techniczna i badania naukowe znajdą tym samym praktyczne zastosowanie, niebywale istotne stanowiące bowiem lekarstwo na bolączki ludzi.Zasadniczym elementem budowanego systemu jest uniwersalna stacja monitorująca, skonstruowana w Katedrze Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej, która potrafi mierzyć hałas i badać stężenie substancji szkodliwych w powietrzu, a także za pomocą kamery obserwować ruch samochodowy i automatycznie zliczać pojazdy wszystkich typów (motocykle, samochody osobowe i ciężarowe). – Przedmiotem naszego projektu jest rozwinięcie koncepcji nowoczesnego systemu
Do roku 2008 w Gdańsku uruchomionych zostanie co najmniej pięćdziesiąt stacji monitorujących hałas i natężenie ruchu pojazdów oraz dziesięć wizualnych informatorów przekazujących komunikaty o poziomie emisji hałasu. Wyniki pomiarów hałasu, zanieczyszczenia atmosfery i natężenia ruchu pojazdów będą na bieżąco obrazowane na mapie miasta udostępnionej w Internecie. Porozumienie o współpracy w poniedziałek podpiszą prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej ? myśl techniczna i badania naukowe znajdą tym samym praktyczne zastosowanie, niebywale istotne stanowiące bowiem lekarstwo na bolączki ludzi.

Zasadniczym elementem budowanego systemu jest uniwersalna stacja monitorująca, skonstruowana w Katedrze Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej, która potrafi mierzyć hałas i badać stężenie substancji szkodliwych w powietrzu, a także za pomocą kamery obserwować ruch samochodowy i automatycznie zliczać pojazdy wszystkich typów (motocykle, samochody osobowe i ciężarowe).
 
? Przedmiotem naszego projektu jest rozwinięcie koncepcji nowoczesnego systemu monitorowania najbardziej istotnych zagrożeń środowiska, występujących we współczesnych aglomeracjach miejskich ? mówi prof. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. ? Zadanie to będzie rozwiązywane w ścisłym powiązaniu z praktyką, gdyż w ramach projektu przewidujemy zbudowanie instalacji pilotażowej na terenie miasta Gdańska i przeprowadzenie jej wielostronnych badań i optymalizacji.
Badania będą miały dwa zasadnicze cele. Pierwszy ? wypróbowanie nowych technologii pod kątem ich przydatności w przyszłych prototypach produkcyjnych, drugi, bardziej ogólny cel, w większym stopniu powiązany z metodyką badań naukowych ? zakłada wykorzystanie instalacji pilotażowej do zbierania danych, pozwalających na wiarygodne zobrazowanie stanu środowiska w mieście. Głównym celem jest w tym przypadku obrazowanie zagrożeń środowiskowych na tzw. dynamicznych mapach numerycznych.
? Obrazowanie sytuacji na podstawie dużej i stale aktualnej reprezentacji danych pozwoli na badanie wpływu stanu środowiska na stan zdrowia dużych populacji ? mówi prof. Czyżewski. ? Szczególnie interesuje nas w tym kontekście problem wpływu hałasu na słuch. Dotychczas tego typu badania były prowadzone na ogół na dużo mniejszych populacjach i w ograniczonym przedziale czasu, ponieważ nie istniały w aglomeracjach systemy kompleksowego zbierania danych, odnoszących się do występujących narażeń. Zawartość baz danych systemu monitorowania środowiska w aglomeracji stworzy znakomitą pod względem efektywności platformę do prowadzenia badań naukowych w tej dziedzinie w oparciu o statystycznie wiarygodną reprezentację wiedzy.
W 2004 roku Gdańsk uhonorowany został przez ministra środowiska prestiżowym tytułem Lidera Polskiej Ekologii w kategorii Gmina za ?Nowoczesne zarządzanie środowiskiem w Gminie Gdańsk?.

6 listopada, poniedziałek, Sala Senatu w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej, godz. 12.00
Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Banki nadal walczą o depozyty

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy