Warszawa, 19 maja 2006 - W tym roku po raz pierwszy studenci Politechniki Warszawskiej reprezentują Polskę w 22 edycji europejskiego Eco-marathonu Shell, który odbywa się w Nogaro we Francji. Impreza będzie trwała do 21 maja. Piętnastoosobowy zespół, wspierany finansowo przez firmę Vattenfall, od ponad sześciu miesięcy pracował nad przygotowaniem pojazdu w biało-czerwonych barwach, który swoim kształtem przypomina samochód wyścigowy. Przed startem w Eco-marathonie polscy studenci uczestniczyli w obradach okrągłego stołu, poświęconych wyzwaniom energetycznym w gospodarce i systemie transportowym Europy. Obradom przewodniczyli Komisarz Unii Europejskiej ds. Energii Andris Piebalgs oraz Dyrektor Pionu Rafinacji i Sprzedaży Royal Dutch Shell Rob Routs
Eco-marathon jest jedną z najważniejszych inicjatyw społecznych Shell w Europie, corocznie docierającą do tysięcy młodych ludzi z przesłaniem o roli zawodów technicznych w kształtowaniu i zachowywaniu środowiska naturalnego. Cel jest prosty: samodzielnie zbudowanym pojazdem pokonać jak największy dystans, mając do dyspozycji ekwiwalent 1 litra paliwa. W 1985 roku najlepszy wynik wniósł 680 km. Obecny rekord to 3836 km - przy takim spalaniu możliwe byłoby pokonanie odległości dzielącej Paryż od Pekinu na 4 litrach paliwa. Podczas tegorocznego Eco-Marathonu w Nogaro zaprezentowane zostaną rozwiązania, wykorzystujące zróżnicowane źródła energii: benzynę, olej napędowy, LPG, wodór, biopaliwa oraz energię słoneczną i elektryczną. Pojazd polskiej reprezentacji będzie napędzany paliwem etanolowym.
Eco-marathon Shell nie tylko zachęca do głębszego zastanowienia nad problemami zrównoważonego zużycia energii, lecz daje także młodym inżynierom i naukowcom szansę sprawdzenia swoich pomysłów i koncepcji w realnym świecie. Uczestnicy uczą się jak zarządzać projektem od początku do końca ? od fazy projektowania, przez finansowanie, budowę, aż po sprawdzian na torze. Ponadto poszukiwanie partnerów technicznych i finansowych daje młodym ludziom doskonałą okazję do sprawdzenia, jak wygląda praca w realnym świecie biznesu i budowania kontaktów z branżą przemysłową. Te doświadczenia mogą okazać się bezcenne, gdy będą wchodzić na rynek pracy.
Zapotrzebowanie na usługi transportowe rośnie w tempie dwukrotnie szybszym niż ogólny wzrost gospodarczy. Wyzwaniem jest odpowiedzialne i wydajne wykorzystywanie surowców energetycznych, poszukiwanie alternatywnych źródeł energii, a także zapewnienie dostępu do produktów naftowych dla jak największej liczby ludzi.
Tym problemom poświęcają uwagę uczestnicy obrad okrągłego stołu, reprezentujący środowiska akademickie, biznesowe, polityczne i pozarządowe, obradujący pod przewodnictwem Europejskiego Komisarza ds. Energii A. Piebalgsa. Najważniejszym celem tego spotkania jest budowanie atmosfery wzajemnego zrozumienia i współpracy w Europie w dziedzinie zarządzania zasobami energetycznymi i zrównoważonej mobilności.
Nasze pokolenie będzie musiało się zmierzyć z dramatycznymi zmianami na rynku energetycznym. Już dziś pragniemy podjęć ten temat. Mamy nadzieję, że nasza praca zostanie zauważona i wykorzystana w przyszłości, powiedziała Marysia Rudowicz, menadżer zespołu.
Więcej informacji na temat Eco-marathon Shell można znaleźć na stronie internetowej www.shell.com/eco-marathon. Informacji o polskiej reprezentacji należy szukać na stronie www.skap.meil.pw.edu.pl.