Londyn, styczeń 2006 ? 17 stycznia 2006 r. John i Helen Taylor wyruszyli w podróż dookoła świata samochodem zasilanym nowym paliwem opracowanym przez Shell. Podejmą próbę ustanowienia nowego Rekordu Guinnessa w dziedzinie ekonomiki jazdy. Podczas próby małżeństwo przejedzie dystans 28 970 kilometrów drogami 25 krajów w ciągu 70 dni? tankując maksimum 50 razy.
Podróż rozpoczęła się o 10 rano w Londynie w Waterloo Place w pobliżu The Reform Club, skąd legendarny Phileas Fogg rozpoczął swoją fikcyjną podróż ?w 80 dni dookoła świata?. Taylorowie będą pokonywać dystans do tysiąca kilometrów dziennie.
Dobowe statystyki przejechanych kilometrów i zużytego paliwa będą uaktualniane na stronie www.fuelchallenge.com. Będzie tam można przeczytać również bieżące zapiski Taylorów i załogi, zobaczyć zdjęcia i opisy najważniejszych wydarzeń a także zapoznać się z poradami dotyczącymi ekonomicznej jazdy.
John i Helen są bez wątpienia najbardziej oszczędnymi kierowcami świata. Na swoim koncie mają 34 osiągnięcia w dziedzinie ekonomicznej jazdy (więcej niż jakiekolwiek inne osoby na świecie). Podróż dookoła świata będzie największym z dotychczas podjętych wyzwań. Zanim powrócą do Londynu pod koniec marca, przejadą Europę, Azję, Australię i Amerykę.
Planując tę wyprawę, Taylorowie przetestowali szereg paliw dostępnych na rynku, a następnie zaproponowali Shell wyłączność na dostawę paliwa dla ekspedycji. Aby podkreślić zaangażowanie w działania na rzecz lepszej ekonomiki jazdy, Shell podczas wyprawy testować będzie najnowsze oszczędne paliwo, które zostanie wprowadzone do sprzedaży. Podróż Taylorów da naukowcom Shell wyjątkową możliwość oceny wydajności i skuteczności nowego paliwa, a także umożliwi pogłębienie wiedzy o zasadach ekonomicznej jazdy w zróżnicowanych warunkach drogowych. Ich sugestie zostaną dodane do bazy danych Shell ?Oszczędne tankowanie?, będącej zestawem porad dla kierowców chcących jeździć najoszczędniej.
?Ekonomiczna jazda jest naszą pasją. To będzie najtrudniejsze wyzwanie ze wszystkich, jakich się dotychczas podejmowaliśmy. Biorąc pod uwagę różnorodność warunków jazdy,będzie to ostateczny test naszych umiejętności w dziedzinie oszczędnej jazdy? - powiedział John. ?Helen i ja jesteśmy przekonani, że stosując kilka prostych zasad ekonomicznej jazdy oraz tankując zaawansowane technologicznie paliwo Shell, uda nam się osiągnąć dobry wynik.?
John i Helen będą prowadzić Volkswagena Golfa FSI 1.6. Jest to standardowy model Golfa i typowy przykład współczesnego samochodu. Za Taylorami pojedzie ekipa techniczna w dwóch Volkswagenach Passatach kombi. W skład ekipy wejdzie niezależny świadek, operator kamery dokumentujący podróż, kronikarz opisujący przygody Taylorów, oraz dwóch mechaników Volkswagena.
Aby zakwalifikować przejazd jako oficjalny Rekord Świata Guinnessa, John i Helen muszą w jedną stronę pokonać odległość co najmniej 28 970 kilometrów, lecz nie większą niż obwód równika. Samochód musi być standardowym modelem produkcyjnym. Oprócz tego obowiązuje jeszcze osiemnaście innych ścisłych zasad dotyczących punktów na antypodach, współrzędnych geograficznych, niezależnej oceny, prowadzenia zapisów z podróży, obecności świadków, badań inżynierskich przed rozpoczęciem podróży oraz czasów jazdy.
Taylorowie i wraz z ekipą towarzyszącą będą jechać maksimum czternaście godzin na dobę, prowadząc zarówno w dzień jak i w nocy, zgodnie z surowymi wymogami w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa. Będą również stosować się do ścisłego regulaminu dotyczącego spożywania posiłków aby zminimalizować ryzyko choroby, która mogłaby wpłynąć na czas przejazdu. W połowie podróży Taylorowie zaplanowali przerwę - zatrzymają się w domu w Melbourne w Australii na ślub córki. ?Wychowaliśmy troje dzieci. Ta podróż, podczas której postaramy się osiągnąć rekord świata pozwoli nam odpocząć i spędzić dużo czasu razem? -powiedziała Helen.
?Taylorowie podejmują się ekscytującego wyzwania, a firma Shell jest dumna, że może w nim uczestniczyć,? powiedział Bruce Rosengarten, wiceprezes ds. globalnego marketingu detalicznego Shell. ?Mamy okazję pokazać kierowcom na całym świecie jak poprawić ekonomikę jazdy i jednocześnie przetestować nowe ekonomiczne paliwo. Zamierzamy przekazać naszym klientom całą wiedzę zdobytą w tym przedsięwzięciu a także jak najszybciej wprowadzić na rynek nowe paliwo.?
?To wspaniałe nowe wyzwanie stanowić będzie najambitniejszą próbę osiągnięcia globalnego rekordu w dziedzinie ekonomicznej jazdy? - powiedział Craig Glenday, wydawca Księgi Rekordów Guinnessa. ?To doskonałe odzwierciedlenie tego, czym są rekordy Guinnessa - próbą możliwości ludzkich i technologicznych, w tym przypadku przeprowadzaną z pożytkiem dla kierowców, którzy dowiedzą się jak oszczędzać paliwo.?
Właśnie dlatego nie należy oczekiwać, że Taylorowie wyruszą z Londynu z efektownym piskiem opon. Osiągnięcie celu zapewni łagodny start i stała prędkość jazdy - także dlatego, że jakakolwiek stłuczka czy naruszenie przepisów ruchu drogowego mogłoby zniweczyć próbę osiągnięcia rekordu.