Indeks PMI dla polskiego przemysłu znalazł się w lipcu poniżej bariery 50 punktów, co sygnalizuje pojawienie się zjawisk recesyjnych. Wskaźnik ten szybko spada już od lutego, ostrzegając przed nadchodzącą dekoniunkturą w przemyśle.
Lipcowy odczyt PMI na poziomie 49,4 pkt. był najniższy od czerwca 2013 roku i zdecydowanie słabszy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się odczytu na poziomie 50,5 pkt. wobec 50,3 pkt. miesiąc wcześniej.
Indeks PMI na tle rocznej dynamiki produkcji przemysłowej
Źródło: Bankier.pl
? Choć w lipcu do spadku głównego wskaźnika przyczyniło się aż 4 z 5 komponentów, to ogólne pogorszenie sytuacji w sektorze póki co było dość łagodne. Dużo bardziej niepokojący jest jednak trend tego wskaźnika. Spadek indeksu PMI poniżej progu 50 punktów nastąpił po trwającej zaledwie rok fazie ożywienia w polskim przemyśle ? mówi Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.
Po części wytłumaczeniem spadku PMI jest redukcja zamówień eksportowych, co można wiązać z sytuacją na Wschodzie i ograniczeniem dostaw polskiej żywności do Rosji i na Ukrainę. Dobrą wiadomością jest za to dwunasty z rzędu wzrost zatrudnienia. Tempo kreacji miejsc pracy było najszybsze od trzech miesięcy. Dla całej gospodarki pozytywną informacją jest też utrzymujący się od 20 miesięcy trend spadku cen wyrobów gotowych.
? Negatywne sygnały napływające z przemysłu ostrzegają przed nadchodzącym spowolnieniem tempa wzrostu gospodarczego w Polsce. O ile jeszcze do końca roku polska gospodarka może się rozwijać ?siłą rozpędu?, to już optymistyczne prognozy na rok 2015 uważam za zagrożone ? dodaje Kolany.
Czytaj więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/
dostarczył infoWire.pl