Technologia

PZU mecenasem ekspozycji tablic z 21 postulatami ?Solidarności?

PZU mecenasem ekspozycji tablic z 21 postulatami ?Solidarności?
Oryginalne tablice z 21 postulatami robotników strajkujących w sierpniu 1980 w Stoczni Gdańskiej zostaną dziś zaprezentowane w Warszawie na wystawie "21 x TAK", której mecenasem jest PZU. Wystawa zorganizowana z okazji 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych odbędzie się w warszawskiej galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu i potrwa do 4 września br.„Tablice z postulatami ‘Solidarności’ są symbolem najnowszej historii naszego kraju i zachodzących w nim zmian. To świadectwo wydarzeń mających przełomowy wpływ na zmiany polityczne, ustrojowe i gospodarcze państw bloku socjalistycznego, których kolebką była Stocznia Gdańska. Jesteśmy dumni z tego, że PZU może wspierać pielęgnowanie tej historii i przypominać o znaczeniu wydarzeń sierpniowych kolejnym pokoleniom Polaków” – powiedział Michał Witkowski, rzecznik prasowy PZU.Tablice z postulatami zostały spisane 18 sierpnia przez Arkadiusza Rybickiego i Macieja Grzywaczewskiego, gdy strajkujący na terenie Stoczni Gdańskiej im. Lenina chcieli, by ich treść poznali także ludzie poza murami zakładu. Największy wpływ na kształt postulatów mieli Andrzej i Joanna Gwiazdowie, Bogdan Lis, a także Bogdan Borusewicz,
Oryginalne tablice z 21 postulatami robotników strajkujących w sierpniu 1980 w Stoczni Gdańskiej zostaną dziś zaprezentowane w Warszawie na wystawie "21 x TAK", której mecenasem jest PZU. Wystawa zorganizowana z okazji 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych odbędzie się w warszawskiej galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu i potrwa do 4 września br.„Tablice z postulatami ‘Solidarności’ są symbolem najnowszej historii naszego kraju i zachodzących w nim zmian. To świadectwo wydarzeń mających przełomowy wpływ na zmiany polityczne, ustrojowe i gospodarcze państw bloku socjalistycznego, których kolebką była Stocznia Gdańska. Jesteśmy dumni z tego, że PZU może wspierać pielęgnowanie tej historii i przypominać o znaczeniu wydarzeń sierpniowych kolejnym pokoleniom Polaków” – powiedział Michał Witkowski, rzecznik prasowy PZU.Tablice z postulatami zostały spisane 18 sierpnia przez Arkadiusza Rybickiego i Macieja Grzywaczewskiego, gdy strajkujący na terenie Stoczni Gdańskiej im. Lenina chcieli, by ich treść poznali także ludzie poza murami zakładu. Największy wpływ na kształt postulatów mieli Andrzej i Joanna Gwiazdowie, Bogdan Lis, a także Bogdan Borusewicz, który je zredagował.Po zakończeniu strajku tablice trafiły do gdańskiej siedziby "Solidarność", ale po kilku miesiącach - już w 1981 r. - przekazano je do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, gdzie miały stać się częścią wystawy poświęconej pierwszej rocznicy wydarzeń z Sierpnia '80. Po ogłoszeniu stanu wojennego oryginalne tablice zostały ukryte, a do muzeum wróciły dopiero w 1996 r., gdzie są przechowane do dzisiaj.Tablice zostały uznane przez Międzynarodowy Komitet Doradczy Programu UNESCO „Pamięć Świata” za jeden z najważniejszych dokumentów XX wieku. Decyzją Sekretarza Generalnego UNESCO z 16 października 2003 roku wpisano je na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego.Wystawę "21xTAK" objął swoim patronatem Prezydent RP. Współorganizatorami wystawy są Europejskim Centrum Solidarności oraz Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku. Mecenasem wystawy jest PZU.
A to już wiesz?  PZU Mecenasem Muzeum Łazienki Królewskie
Wystawa potrwa do 4 września, czynna będzie w godzinach 11:00 – 19:00 w Galerii Kordegarda, przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie.
Źródło Grupa PZU. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy