Wiadomości branżowe

Przeszczep od zwierzęcia ratunkiem dla człowieka?

Polska ustawa transplantacyjna mówi, że człowiekowi można przeszczepić narząd od zwierzęcia. Wymaga to jednak akceptacji specjalnego zespołu Krajowej Rady Transplantacyjnej.„Zgodnie z moją wiedzą w Polsce do tej pory wykonano jeden przeszczep narządu od zwierzęcia. Była to transplantacja serca wykonana przed laty przez prof. Religę” – mówi serwisowi infoWire.pl prof. Roman Danielewicz, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”. Dlaczego tego typu zabieg nigdy nie został powtórzony?Cały problem z przeszczepami od zwierząt polega na barierze immunologicznej, która powoduje, że narządy obcych gatunków są odrzucane. „Oczywiście cały czas trwają prace w tej dziedzinie, natomiast wydaje się, że inne skuteczne metody transplantacji zostaną rozpowszechnione wcześniej. Przykładem może być hodowanie narządów w warunkach laboratoryjnych” – podkreśla ekspert.Nie należy zapominać także o barierze kulturowej. W przypadku niektórych religii przeszczep odzwierzęcy jest nie do zaakceptowania. Jednak zdaniem rozmówcy „osoba w sytuacji skrajnej niewydolności, bez szansy otrzymania organu od ludzkiego dawcy, prawdopodobnie

Polska ustawa transplantacyjna mówi, że człowiekowi można przeszczepić narząd od zwierzęcia. Wymaga to jednak akceptacji specjalnego zespołu Krajowej Rady Transplantacyjnej.

?Zgodnie z moją wiedzą w Polsce do tej pory wykonano jeden przeszczep narządu od zwierzęcia. Była to transplantacja serca wykonana przed laty przez prof. Religę? ? mówi serwisowi infoWire.pl prof. Roman Danielewicz, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji ?Poltransplant?. Dlaczego tego typu zabieg nigdy nie został powtórzony?

Cały problem z przeszczepami od zwierząt polega na barierze immunologicznej, która powoduje, że narządy obcych gatunków są odrzucane. ?Oczywiście cały czas trwają prace w tej dziedzinie, natomiast wydaje się, że inne skuteczne metody transplantacji zostaną rozpowszechnione wcześniej. Przykładem może być hodowanie narządów w warunkach laboratoryjnych? ? podkreśla ekspert.

Nie należy zapominać także o barierze kulturowej. W przypadku niektórych religii przeszczep odzwierzęcy jest nie do zaakceptowania. Jednak zdaniem rozmówcy ?osoba w sytuacji skrajnej niewydolności, bez szansy otrzymania organu od ludzkiego dawcy, prawdopodobnie zdecydowałaby się na to, aby narząd do przeszczepu pochodził od zwierzęcia?. Ponieważ życie ludzkie ma wartość najwyższą.


dostarczył infoWire.pl

A to już wiesz?  Uniwersytety dziecięce z ING

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy