Wybory to czas obietnic, niestety bardzo często składanych na wyrost. Pamiętajmy, że możemy rozliczać rządzących. Powinniśmy nieustannie patrzeć im na ręce.
Tak jak przed wyborami należy pytać kandydujących, co zamierzają zrobić, tak w trakcie trwania kadencji trzeba sprawdzać, czy obietnice są realizowane. Jeżeli nie mają one przełożenia na życie, jako obywatele możemy podejmować szereg czynności, które zmobilizują polityków i urzędników do określonych działań.
Warto składać wnioski i skargi. Te pierwsze mają służyć polepszeniu lub zmianie funkcjonowania urzędu. Z kolei skargi składamy wówczas, kiedy funkcjonuje on źle. Zdarza się, że obywatel lub grupa obywateli domagają się realizacji określonego zadania. Niestety, bardzo często samorząd pozostaje głuchy na ich prośby. ?Wówczas możemy skorzystać z instrumentów związanych z działaniami społecznymi i politycznymi. Są to np. protesty, petycje oraz akcje w mediach społecznościowych. Wywołują presję, która powinna powodować u włodarza poczucie, że elektorat się buntuje i oczekuje konkretnych zmian? ? mówi serwisowi infoWire.pl Krzysztof Izdebski ze Stowarzyszenia Sieć Obywatelska ? Watchdog Polska.
W przypadku gdy polityk zupełnie nie wywiązuje się z obietnic i nie realizuje potrzeb mieszkańców, mają oni możliwość odwołania go w drodze referendum. Jednak zazwyczaj ta prawdziwa weryfikacja rządzących następuje na koniec kadencji.
dostarczył infoWire.pl