Każdego roku kilkadziesiąt bocianów pozostaje w Polsce na zimę. Głównie są to ptaki słabe i chore, które nie mogły udać się w długą podróż do Afryki. Często wymagają one naszej opieki.
?Bociany, jeśli są zdrowe i najedzone, w ogóle nie potrzebują ingerencji człowieka. Powinniśmy zimą zostawić je w spokoju? ? mówi serwisowi infoWire.pl Krzysztof Konieczny z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody ?pro Natura? (PTPP ?pro Natura?). Co innego, kiedy widzimy, że ptak ma chore skrzydło czy utyka na nogę. Taki bocian za zgodą odpowiednich władz (np. regionalnej dyrekcji ochrony środowiska) powinien zostać odłowiony i przeniesiony do azylu dla ptaków zajmującego się ochroną dzikich zwierząt ? informuje ekspert.
Jeśli znaleźliśmy rannego lub chorego bociana, najlepiej zadzwonić na infolinię 0 801 BOCIAN (tel. 0 801-26-24-26). Jest to punkt informacyjny powołany przez PTPP ?pro Natura. Dowiemy się tam, w jaki sposób pomóc znalezionemu ptakowi, gdzie znajduje się najbliższy azyl, do którego będzie mógł on zostać przewieziony, a także ? uzyskamy odpowiedzi na interesujące nas kwestie związane z ochroną bocianów i ich gniazd. Infolinia działa na terenie całej Polski od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00. Przydatne informacje na temat opieki nad bocianami odnajdziemy również w portalu Bociany.pl.
A czy Polacy chętnie udzielają pomocy wspomnianym ptakom? Zdaniem Krzysztofa Koniecznego zdecydowanie tak: ?Bocian jest drugim po orle ptakiem narodowym Polski. Wszyscy się z nim utożsamiają i wszystko, co się dzieje złego bocianom, ludzie odbierają. Chęć pomocy jest więc ogromna?.
dostarczył infoWire.pl