Fundacje, stowarzyszenia i spółdzielnie na co dzień pomagają innym, jednak aby to robić, muszą inwestować we własny rozwój. Pieniądze na ten cel mogą pozyskiwać z programów europejskich oferujących nisko oprocentowane pożyczki. Do tej pory w Polsce skorzystało z nich ponad 200 podmiotów ekonomii społecznej (PES), które otrzymały w sumie już 21 mln zł.
?Wszystkie PES, które prowadzą działalność gospodarczą, mogą starać się o pieniądze na wsparcie rozwoju? ? mówi serwisowi infoWire.pl Anna Gajewska, dyrektor Departamentu Programów Europejskich z Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki dofinansowaniu podmioty te zwiększają zatrudnienie i przychody.
W ramach programu z pożyczki można skorzystać do końca 2015 r. Jej maksymalna kwota to 100 tys. zł. Pożyczka jest opłacalna, ponieważ oprocentowanie wynosi zaledwie 1,13%, a może zostać obniżone nawet do 0,56%, jeśli PES zatrudnia odpowiednią liczbę osób niepełnosprawnych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Czas spłaty wynosi pięć lat, ale przez pierwsze sześć miesięcy spłaca się jedynie ratę odsetkową. Podmioty mogą skorzystać też z doradztwa, by efektywniej zaplanować swoje działania i budżet.
?Najmniejsze zainteresowanie programem wykazały woj. wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie i opolskie. Największe odnotowaliśmy w lubelskim, podlaskim, podkarpackim i świętokrzyskim? ? informuje rozmówczyni. ?W tych regionach musieliśmy uruchomić tzw. drugi obrót środkami (pieniądze pochodzące ze spłat przeznaczyliśmy na kolejne pożyczki)? ? dodaje.
dostarczył infoWire.pl