Wiadomości branżowe

Medal dla profesora Januszajtisa

Za zasługi w popularyzacji wiedzy fizycznej medalem im. Ignacego Adamczewskiego, uhonorowany zostanie prof. Andrzej Januszajtis, pierwszy dziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG, nauczyciel akademicki, pasjonat i znawca historii Gdańska. Wyróżnienie przyznało Polskie Towarzystwo Fizyczne. Uroczystość odbędzie w 63 rocznicę wygłoszenia pierwszego wykładu w powojennej historii Politechniki Gdańskiej, właśnie przez prof. Ignacego Adamczewskiego. Zapraszamy: 15 listopada, sobota, godz. 12.00, Audytorium Maximum w Gmachu Głównym PG.Patron medalu – prof. Ignacy Adamczewski (1907–2000) – to światowej sławy fizyk, autorytet z zakresu badań nad jonizacją i przewodnictwem elektrycznym cieczy dielektrycznych (nie przewodzących prądu). Twórca gdańskiej szkoły ciekłych dielektryków. Autor podręczników fizyki klasycznej i współczesnej, prace z zakresu fizyki jądrowej, a zwłaszcza detekcji i dozymetrii promieniowania. To właśnie prof. Adamczewski wygłosił pierwszy wykład w powojennych dziejach Politechniki Gdańskiej. Dziś medal jego imienia przyznawany jest osobom, których działalność w znaczący sposób przyczyniła się do promowania fizyki w ludzkiej

Za zasługi w popularyzacji wiedzy fizycznej medalem im. Ignacego Adamczewskiego, uhonorowany zostanie prof. Andrzej Januszajtis, pierwszy dziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG, nauczyciel akademicki, pasjonat i znawca historii Gdańska. Wyróżnienie przyznało Polskie Towarzystwo Fizyczne. Uroczystość odbędzie w 63 rocznicę wygłoszenia pierwszego wykładu w powojennej historii Politechniki Gdańskiej, właśnie przez prof. Ignacego Adamczewskiego. Zapraszamy: 15 listopada, sobota, godz. 12.00, Audytorium Maximum w Gmachu Głównym PG.

Patron medalu – prof. Ignacy Adamczewski (1907–2000) – to światowej sławy fizyk, autorytet z zakresu badań nad jonizacją i przewodnictwem elektrycznym cieczy dielektrycznych (nie przewodzących prądu). Twórca gdańskiej szkoły ciekłych dielektryków. Autor podręczników fizyki klasycznej i współczesnej, prace z zakresu fizyki jądrowej, a zwłaszcza detekcji i dozymetrii promieniowania. To właśnie prof. Adamczewski wygłosił pierwszy wykład w powojennych dziejach Politechniki Gdańskiej. Dziś medal jego imienia przyznawany jest osobom, których działalność w znaczący sposób przyczyniła się do promowania fizyki w ludzkiej świadomości. Kandydatury zgłaszają członkowie gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Prof. Andrzej Januszajtis, przez wiele lat zasiadający w szeregach członków towarzystwa, uznany został za jednego z najbardziej zasłużonych i aktywnych działaczy.

– Profesor Januszajtis jest osobą najgodniejszą do otrzymania tego medalu. Długo nie będzie osoby, która z takim zaangażowaniem wewnętrznym promowałaby fizykę i inne nauki techniczne. To nauczyciel niepowtarzalny i osoba, którą bez wahania można określić mianem człowieka renesansu – opowiada dr Bolesław Augustyniak, przewodniczący Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego, adiunkt w Katedrze Fizyki Ciała Stałego na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG.  – Jest on jednym z najbardziej znanych popularyzatorów fizyki na Wybrzeżu. Przez wiele lat prowadził wykłady i pogadanek z fizyki na Politechnice Gdańskiej w ramach otwartych wykładów PTF, w radiu i Telewizji Polskiej. Szczególnie znane są jego wykłady z cyklu Politechniki Telewizyjnej oraz Telewizyjnych Kursów Przygotowawczych z Fizyki. Profesor jest też autorem ważnych podręczników „Fizyka dla Politechniki” oraz „Fizyka Molekularna”. Był przewodniczącym Okresowej Komisji Olimpiad Fizycznych.

A to już wiesz?  Fundacja internetPR.pl zarejestrowana i gotowa do działania

Podczas uroczystości wręczenia medalu, laureat wygłosi wykład popularno-naukowy z dziedziny fizyki.

Natomiast wykład „Synchrotron – nowy wymiar polskiej nauki” wyłożony 63 lata temu przez prof. Ignacego Adamczewskiego, przypomni dr hab. Edward Gorlich z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tradycyjnie w rocznicę wygłoszenia przez prof. Ignacego Adamczewskiego pierwszego wykładu w powojennej historii Politechniki Gdańskiej, absolwenci Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG otrzymają dyplomy ukończenia studiów.

Przed uroczystością, o godz. 10.00 przewidziano złożenie kwiatów na grobie prof. Ignacego Adamczewskiego (Cmentarz Srebrzysko).

Plan dnia

godz. 10.00, Cmentarz Srebrzysko

  • złożenie kwiatów na grobie prof. Ignacego Adamczewskiego

godz. 12.00, Audytorium Maximum Politechniki Gdańskiej

  • otwarcie uroczystości
  • wystąpienie prof. Henryka Krawczyka, rektora PG
  • wykład popularno-naukowy z dziedziny fizyki, doc. dr inż. Andrzej Januszajtis
  • wręczenie medalu
  • wręczanie dyplomów ukończenia studiów
  • wykład inauguracyjny „Synchrotron – nowy wymiar polskiej nauki”, dr hab. Edward Gorlich z Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • zakończenie uroczystości

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy