<p>Life+ to następca programu LIFE realizowanego w latach 1992-2006 stawiający sobie za główny cel implementację wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizację polityki ochrony środowiska oraz identyfikację czy promocję nowych rozwiązań dla problemów dotyczących ochrony środowiska.
Beneficjentem programu może być w praktyce każdy podmiot (jednostki badawcze, podmioty i instytucje publiczne lub prywatne) zarejestrowany na terenie państwa należącego do Unii Europejskiej. W wytycznych dla wnioskodawców beneficjenci podzieleni zostali na trzy kategorie: instytucje publiczne, organizacje prywatne komercyjne oraz organizacje prywatne niekomercyjne (w tym sektor NGO). Sporym ułatwieniem jest również możliwość tworzenia partnerstwa w ramach realizowanych projektów, co ma pozwolić na lepsze zaplanowanie i skuteczniejszą realizację projektu.
Realizacja programu odbywa się w ramach trzech komponentów tematycznych:
- ?Przyroda i różnorodność biologiczna?, gdzie przewiduje się finansowanie projektów związanych m.in. z ochroną, zachowywaniem lub odbudową naturalnych ekosystemów, naturalnych siedlisk, dzikiej flory i fauny ze szczególnym uwzględnieniem obszarów NATURA 2000.
- ?Polityka i zarządzanie w zakresie środowiska? ukierunkowuje wsparcie na bardzo innowacyjne przedsięwzięcia związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska - ochroną wód, powietrza, gleb czy ochrony przed hałasem.
- ?Informacja i komunikacja? stwarza możliwość finansowania projektów informacyjnych i komunikacyjnych, kampanii na rzecz zwiększania świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz wymianę najlepszych doświadczeń i praktyk.
Więcej informacji o programie Life+ oraz innych programach prośrodowiskowych można znaleźć w najnowszym numerze magazynu Fundusze Europejskie w dodatku: Poradnik Beneficjenta, który powstał we współpracy z firmą ADM Consulting Group S.A.
Źródło ADM Consulting Group. Dostarczył netPR.pl