Osiem tytułów doktora honoris causa liczących się uczelni europejskich. Stu pięćdziesięciu wypromowanych magistrów, dwunastu doktorów. Wybitne osiągnięcia naukowe i praktyczne wdrożenia. Wielki uczony, człowiek o nieprzeciętnej charyzmie, kapitan żeglugi wielkiej. Z wdzięcznością świętujemy jubileusz urodzin i pracy zawodowej prof. Bolesława Mazurkiewicza.Uroczystość rozpocznie się we wtorek, 31 maja o godz. 11 w auli Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej.Świętujemy 80. urodziny profesora i 55. rocznicę rozpoczęcia pracy zawodowej. Prof. Mazurkiewicz od momentu rozpoczęcia studiów – w październiku 1950 do dziś związany jest z Politechniką Gdańską. Choć wiele podróżował po świecie, zawsze do nas wracał.Jego aktywność mieści się w obszarze, na którym talent inżyniera spotyka się z morzem.Urodzony 9 maja 1931 roku w Kościerzynie. Dorastał w czasie obarczonym ciężkim doświadczeniem II wojny światowej, poznał smak tułaczki, głodu i biedy, a także bezwzględną rękę władzy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, która zdolnemu inżynierowi, bardzo dobremu studentowi próbowała utrudnić ukończenie studiów magisterskich, bo nie był godny uczyć się na socjalistycznej uczelni wyższej. Między innymi dlatego, że jego ojciec brał udział w wojnie z bolszewikami – jak zakomunikował pewnego dnia pułkownik Gereona Grzenia-Romanowski.Pracę na uczelni rozpoczął w 1960 roku jako projektant w Zakładzie Fundamentowania. Cztery lata później uzyskał doktorat, a w 1968 roku habilitację. Tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1980 roku, a tytuł profesora zwyczajnego pięć lat później. W latach 1981-84 był pierwszym zastępcą rektora, piastując funkcję prorektora ds. organizacyjnych, a w latach 1987-1990 – rektora Politechniki Gdańskiej.Bezbłędnie rozpoznawany jako ekspert, doradca i konsultant w niezliczonych przedsiębiorstwach i firmach związanych z przemysłem morskim nie tylko w Polsce, ale i w wielu innych krajach świata – w Turcji, Iranie, Indiach, Niemczech, Norwegii, Jugosławii, Indonezji, na Kubie i Seszelach. Imponująca jest liczba zastosowań praktycznych rozwiązań proponowanych przez profesora Mazurkiewicza.Szacunek budzi Jego dorobek naukowy, nie tylko pod względem ilościowym, ale też ze względu na jakość i zróżnicowanie – łączna liczba opublikowanych prac przekracza 400, mieszcząc w sobie 14 książek z dziedziny morskich konstrukcji stoczniowych i portowych oraz poświęconych obiektom pełnomorskim.
Patriota z przekonania, harcerz z charakteru, żeglarz z zamiłowania. Niezmiennie przywiązany do swojej Alma Mater, dla której nadal czyni wielkie starania. Podczas jubileuszu profesor opowie o stanie przygotowań do rekonstrukcji wieży zegarowej wieńczącej niegdyś sylwetkę Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej.Więcej o jego życiorysie, charakterze i przekonaniach prof. Bolesława Mazurkiewicza dowiedzą się państwo z I tomu wspomnień pod przekornym tytułem „Trzymajmy się, nie dajmy się”, który prawdopodobnie będzie można zdobyć podczas uroczystości. Księga ta dedykowana jest rodzinie i przyjaciołom. Została opatrzona dużą liczbą fotografii, a każda z nich drobiazgowo opisana. Zaprawdę zdumiewająca jest pamięć profesora do nazwisk, dat i miejsc.Dowiemy się z niej m.in. jak inżynier budownictwa lądowego został specjalistą od budowli morskich, dlaczego ma nabyty wstręt do zupy z dyni i dlaczego niepokorni technicy marnie kończyli na budowie w Nowej Hucie.Przedostatni rozdział wspomnień profesora rozpoczyna się cytatem z francuskiego chemika, prekursora mikrobiologii, Ludwika Pasteura - Wystarczy się tylko przyzwyczaić do pracy i już bez niej nie można żyć. Niech te słowa staną się dla Państwa zaproszeniem na jubileusz niezwykłego człowieka.
Dorobek naukowy i praktyczny
* Badania i rozwiązania teoretyczne pozwalające osiągnąć bezpieczeństwo i stabilność gródź podczas budowy pierwszego w Polsce grawitacyjnego doku suchego w gdyńskiej stoczni. Opracowanie metody ustalania wartości i przebiegu oddziaływania tarcia negatywnego pali fundamentowych, która umożliwiła ocenę rzeczywistego oddziaływania osiadającego podłoża na fundamenty stoczniowych i portowych torów poddźwignicowych, a szczególnie suwnic bramowych, niezwykle czułych na nierównomierne odkształcenia podłoża. Główne prace w tym zakresie realizowane były w portach oraz stoczniach w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie.* Wprowadzenie do praktyki projektowej metody określania dopuszczalnych obciążeń pochylni podłużnych i poprzecznych podczas budowy i wodowania statków. Pozwoliło to na znaczne, nawet trzykrotne, zwiększenie nośności statków budowanych w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie.* Wieloletnie badania z zakresu oddziaływania falowania morskiego, rurociągu podmorskiego i podłoża. Wyniki pracy prof. Mazurkiewicza zostały wykorzystane m.in. przy realizacji rurociągu podmorskiego z pola gazowego na Bałtyku do elektrociepłowni we Władysławowie.
* 500 ekspertyz i opinii dotyczących wzajemnego oddziaływania konstrukcji budowli, środowiska wodnego i podłoża. Wymienić tu można nowy terminal kontenerowy w Gdańsku oraz port przeładunku gazów skroplonych w Świnoujściu, realizowanych pod jego ścisłym nadzorem.* Książka prof. Mazurkiewicza o dokach suchych stała się podstawą do projektowania i wykonawstwa bardzo skomplikowanych hydrotechnicznych konstrukcji stoczniowych na całym świecie. Wymienić należy chociażby udział w pracach koncepcyjnych i projektowych ośmiu doków suchych w Turcji, Iranie, Indiach, Niemczech i Norwegii, realizowanych w trudnych warunkach geotechnicznych, a w przypadku Turcji i Iranu o bardzo poważnym zagrożeniu trzęsieniami Ziemi.
Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl