Dnia 3 lipca 2006 roku o godz. 10.00 w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej odbędzie się konferencja, mająca charakter studium modelowego pn. ?Dywersyfikacja źródeł energii - szansą rozwoju polskiej gospodarki morskiej?, zorganizowana przez Politechnikę Gdańską i Akademię Morską w Gdyni. Celem Konferencji jest przedstawienie modelowego rozwiązania jednego z najważniejszych współczesnych polskich problemów, a mianowicie zróżnicowania źródeł energii. Na Konferencji zaprezentowany zostanie, realny technicznie i finansowo, sposób importu do Polski drogą morską skroplonego gazu ziemnego (tzw. LNG - Liquid Natural Gas).
Organizatorzy konferencji postawili sobie za zadanie pokazanie rozwiązania konkretnego oraz optymalnego z inwestycyjnego i użytkowego punktu widzenia, a przy tym kompleksowego i korzystnego z punktu widzenia rozwoju polskiej gospodarki.
W odróżnieniu od innych konferencji i seminariów zorganizowanych dotychczas w Polsce Konferencja w Politechnice Gdańskiej traktować będzie problem importu LNG drogą morską systemowo, tzn. obejmie zarówno budowę terminalu odbiorczego LNG z uwzględnieniem rozwoju polskiej sieci gazowej i innymi aspektami tj. bezpieczeństwo czy ekologia, jak i budowę floty statków służących do przewozu LNG.
Drugim wyróżnikiem Konferencji będzie fakt, że poszczególne aspekty systemu prezentowane będą przez ekspertów i praktyków, specjalistów związanych z tematyką LNG. Wśród nich wystąpią i będą odpowiadać na pytania eksperci wyższych uczelni technicznych oraz przedstawicie firm ze znaczącym i niekwestionowanym doświadczeniem w sektorze importu LNG drogą morską, reprezentujący m.in.:
- armatora tankowców LNG,
- producenta okrętowych systemów napędowych,
- firmę projektującą i budującą terminale gazowe,
- towarzystwo klasyfikacyjne,
- międzynarodową morską organizację zajmującą się przepisami prawnymi,
- instytucję administracji morskiej,
- ośrodek szkoleniowy dla załóg statków.
Tak dobrane grono ekspertów zaprezentuje w oparciu o własne doświadczenia model realizacji importu LNG do Polski obejmujący:
- nakreślenie trendu i skali zapotrzebowania na import LNG z uwzględnieniem mapy rozpływu gazu w Polsce,
- analizę możliwych lokalizacji terminalu odbiorczego LNG w kraju,
- budowę oraz szkolenie obsługi terminalu odbiorczego LNG,
- budowę floty do przewozu LNG w oparciu o własne środki inwestycyjne oraz możliwości budowy tej floty w Polsce, wraz z określeniem typów i wielkości statków
- system szkolenia załóg do obsługi statków do przewozu LNG,
- transfer nowoczesnej i zaawansowanej technologii związanej z budową floty statków do przewozu LNG w polskiej stoczni,
- akty legislacyjne regulujące funkcjonowanie sektora transportu morskiego LNG.
Choć tematyka konferencji nie wyczerpuje wszystkich możliwości dywersyfikacji źródeł energii w Polsce, to przedstawiony na niej model został skonstruowany przy założeniu wykorzystania wszystkich dostępnych atutów i optymalizacji efektów w stosunku do kosztów.
Model ten:
- uwzględnia światowe tendencje ekonomiczne i poza ekonomiczne oraz trendy odnoszące się do rynku energetycznych surowców strategicznych, od których w dużym stopniu będą zależały ceny surowców i nasze możliwości importowe.
- uwzględnia istniejące w Polsce uwarunkowania gospodarcze i logistyczne oraz zrealizowane już i zatwierdzone do realizacji inwestycje, które mogą pomniejszyć koszty i przyspieszyć uzyskanie efektu końcowego (istniejące elektrownie gazowe, mogące wykorzystywać jako paliwo opary gazu; zatwierdzony przez UE do realizacji projekt budowy w Gdańsku awaryjnego gazo- i ropoportu dla akwenu Bałtyku).
- uwzględnia wpływ budowy terminalu na poprawę struktury sieci gazowej w Polsce, a w szczególności jej symetrii, co wiąże się z możliwością zwiększenia aktywności gospodarczej we wschodnich rejonach Polski, a także optymalnym kosztem rozprowadzenia gazu do odbiorców w kraju.
- uwzględnia wykorzystanie potencjału polskich stoczni i możliwość ich rozwoju w oparciu o zamówienia wynikające z potrzeby budowy floty gazowców, co stworzy szansę rozwoju krajowej gospodarki morskiej.
- zapewnia transfer nowoczesnych technologii, a tym samym stymuluje rozwój innowacyjności, a także polskiej myśli technicznej i naukowej.
- ze względu na elastyczność i kompleksowość rozwiązań, może być łatwo adoptowany do wszystkich innych specyficznych wymagań, jakie mogą wystąpić przy imporcie LNG do Polski drogą morską.
Bezpieczeństwo energetyczne a import LNG.
Bezpieczeństwo czyli samowystarczalność energetyczna jest jednym z kluczowych zagadnień gospodarki każdego państwa. Tymczasem w Polsce postępuje rzeczywisty spadek bezpieczeństwa energetycznego. Do połowy lat 90. ub. wieku wskaźnik samowystarczalności energetycznej wynosił ok. 0,98 (stosunek ilości energii pozyskiwanej do zużywanej). Od roku 1996 wartość tego wskaźnika maleje, co powoduje utratę przez nasz kraj dotychczasowego wysokiego stopnia bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej, a stąd zróżnicowanie źródeł energii jest podstawową kwestią do rozwiązania dla przyszłości polskiej gospodarki.
Zaproponowany podczas Konferencji model importu LNG do Polski odzwierciedla ogólnoświatowy trend w sektorze importu tego surowca. Mówi się już o ?erze gazu?, gdyż to właśnie gaz naturalny staje się na całym świecie coraz częściej stosowanym paliwem. Jak pokazują analizy Międzynarodowej Agencji Energii (wykonane dla 30 krajów ? obecnych i przyszłych członków UE), Europa już jest ? a będzie w jeszcze większym stopniu - uzależniona od importu gazu ziemnego. Wg tych wyliczeń, w skali całego kontynentu już teraz gaz jest drugim pod względem znaczenia po ropie naftowej nośnikiem energii, a popyt na to paliwo będzie w najbliższych dekadach szybko rósł, by niemal dogonić popyt na ropę naftową w roku 2030.
Dywersyfikacja dostaw gazu to zatem nie tylko problem Polski. Ponieważ zużycie skroplonego gazu ziemnego rośnie szybciej niż zużycie gazu przesyłanego gazociągami, a przy tym zmniejszają się koszty skraplania oraz transportu gazu drogą morską, wiele krajów mających możliwość skorzystania z opcji transportu morskiego buduje floty gazowców i terminale (w USA powstaje ich kilkadziesiąt, a Norwegia na swoich największych złożach buduje terminale eksportowe LNG). Budowa dedykowanej floty statków do przewozu LNG wraz z budową terminali odbiorczych LNG stanowi tam ważny element długofalowej strategii bezpieczeństwa energetycznego państwa.
Doświadczenia Polski potwierdzają, że brak takich możliwości to zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego, co można udowodnić porównując polski import ropy i gazu. Zużywana w Polsce ropa naftowa w 90% pochodzi z importu. W przypadku gazu ziemnego z importu pochodzi mniej - blisko 70% tego surowca. Wbrew powyższym danym, to jednak nie ropa naftowa, lecz gaz ziemny stanowi większy problem. Polska ma bowiem możliwości importu ropy - w wysokości zaspokajającej potrzeby kraju - drogą morską poprzez Port Północny w Gdańsku, nie ma natomiast takiej możliwości w przypadku gazu, co było odczuwalne dla gospodarki w przypadkach zakłóceń w dostawach gazociągiem rosyjskim.
Studium modelowe, jakim jest konferencja w Politechnice Gdańskiej pn. ?Dywersyfikacja źródeł energii?, wpisuje się w zagadnienie dywersyfikacji pozyskiwania strategicznych surowców energetycznych, a tym samym energetycznego bezpieczeństwa państwa oraz stwarza szanse długofalowego rozwoju naszej gospodarki, nie tylko morskiej.
Patronat honorowy nad Konferencją przyjęli: Marszałek Województwa Pomorskiego, Wojewoda Pomorski, Prezydenci Miast Gdańska, Gdyni i Sopotu, co świadczy o otwartości i przygotowaniu Regionu Pomorskiego do realizacji takiego projektu, posiadanym potencjale opartym o kilkudziesięcioletnie doświadczenie i wysokie możliwości techniczne, technologiczne, naukowe, organizacyjne i eksperckie, a wreszcie inwestycyjne firm i instytucji tu funkcjonujących.