Czy może się zdarzyć, że nie będzie dostaw energii, ciepła i wody, a komunikacja zostanie utrudniona? Eksperci zaznaczają, że jeśli nie zadbamy o bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, jest to możliwe.
Infrastruktura krytyczna to kluczowe systemy państwa, które mają podstawowy wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki. To między innymi systemy finansowe, transportowe, zaopatrzenia w energię czy sieć teleinformatyczna. Są one szczególnie narażone na atak cyberprzestępców. Jak wyjaśnia serwisowi infoWire.pl Joanna Świątkowska z Instytutu Kościuszki: ?Atak, który zdestabilizowałby całe państwo polskie ? funkcjonowanie najważniejszych lub wszystkich systemów ? jest mało prawdopodobny z uwagi na trudność przeprowadzenia. Natomiast jest możliwy udany atak na poszczególne elementy infrastruktury krytycznej?.
Niestety, według raportu ?Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej ? wymiar teleinformatyczny? nasz system ochrony jest na niskim poziomie. Jak zaznaczają autorzy raportu, nie należy sprawy cyberprzestępczości traktować wyłącznie jako problemu technicznego. ?Trzeba podnieść świadomość społeczeństwa, że do ataku może dojść. Musimy edukować użytkowników systemów informatycznych, w jaki sposób reagować na ataki. A po trzecie należy inwestować w bezpieczeństwo systemów, czyli zabezpieczać stare, a nowe, które są wdrażane, odpowiednio przygotować? ? wyjaśnia Aleksander Poniewierski, szef zespołu doradztwa IT z firmy EY. Z kolei Joanna Świątkowska twierdzi, że ?mamy wielu dobrych specjalistów, którzy przy odpowiednim finansowaniu, kiedy dostaną narzędzia, będą bardzo skutecznie bronili naszych systemów?.
O cyberprzestępczości należy myśleć w sposób strategiczny i podejmować szereg decyzji na poziomie najwyższych szczebli państwa. Autorzy wspomnianego raportu proponują stworzenie katalogu cyberzagrożeń oraz krajowego centrum kompetencji, które zapobiegałoby ewentualnym atakom.
dostarczył infoWire.pl