0,5 mln złotych dziennie - tyle może tracić zinformatyzowana polska firma, która utraciła dostęp do strategicznych danych. Prywatni użytkownicy komputerów tracą najczęściej czas, np. wskutek utraty prac naukowych, a czerwiec to termin składania prac dyplomowych na większości uczelni wyższych.
<p align="center">***Porady ekspertów odzyskiwania danych Kroll Ontrack dotyczące ochrony danych podczas burz:1. zrób kopię zapasową danych - regularnie wykonywane kopie danych zapisanych w komputerze to najlepszy sposób ochrony tych informacji.2. podłącz komputer do odpowiednio uziemionej listwy zasilającej - „bezpieczna” listwa zasilająca to przedłużacz z wmontowanym bezpiecznikiem. W przypadku przepięcia bezpiecznik przepala się chroniąc wpięte do niego urządzenie, np. komputer.
3. korzystaj z baterii lub urządzeń UPS - osoby, które posiadają komputery przenośne powinny podczas burzy korzystać wyłącznie z baterii - odcięcie komputera od gniazdka elektrycznego to najlepsze zabezpieczenie w czasie burzy. Jeśli istnieje konieczność pracy na komputerze podłączonym do gniazdka, najlepszym rozwiązaniem pozostaje korzystanie z listwy zasilającej lub urządzenia UPS, które pomoże zapobiec awarii.
4. „koniec” z telewizją - jeżeli wykorzystujemy komputer do oglądania telewizji, odłączmy kabel antenowy od urządzenia. Gniazdka antenowe w czasie burzy mogą być dla urządzenia równie niebezpieczne jak te elektryczne.
5. uwaga na dostęp do sieci – zagrożone utratą danych są również te osoby, które w trakcie wyładowań elektrycznych korzystają z infrastruktury internetowych sieci osiedlowych lub korzystają z dostępu do Internetu przez połączenie modemowe. W takich przypadkach warto zatem odłączyć komputer od kabla sieciowego.
6. w razie utraty danych – pierwszym krokiem powinien być kontakt ze specjalistami i zasięgnięcie bezpłatnych konsultacji. Dzięki całodobowemu pogotowiu odzyskiwania danych, pod numerem 0800 90 90 90 eksperci udzielą porad osobom, które utraciły dane.
###
Źródło Kroll Ontrack. Dostarczył netPR.pl