Mniej więcej rok temu Azer Jaafoura i kilku jego kolegów z Samsung Electronics Tunisia zaczęli zastanawiać się, jak pomóc pacjentom z chorobą Alzheimera. Dzięki temu powstała innowacyjna aplikacja, która ułatwia życie osobom z chorobą Alzhaimera oraz ich opiekunom.
Chcieliśmy ułatwić życie zarówno pacjentom z Alzheimerem, jak i ich opiekunom, ale początkowo nie byliśmy pewni, jak się za to zabrać ? wyjaśnia Azer, marketing manager for mobile products w SETN. Mimo że choroba Alzheimera jest nieuleczalna, ostatnie badania wykazały, że stymulowanie mózgu polegające na częstym przypominaniu przeszłych wydarzeń może spowolnić jej postęp. Tutaj właśnie dostrzegliśmy naszą szansę.
Samsung Electronics Tunisia i 3SG BBDO, korzystając z pomocy Tunezyjskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego, rozpoczęły pracę nad aplikacją na smartfona o nazwie Backup Memory (?Pamięć zapasowa?). Funkcjonuje ona jak stymulator pamięci dla osób ze wczesnymi objawami choroby Alzheimera. Aplikacja pomaga pacjentom orientować się w najbliższym otoczeniu poprzez identyfikowanie przebywających w pobliżu członków rodziny i znajomych, jak również przypominanie relacji z każdą z tych osób i wspólnych wspomnień z przeszłości utrwalonych na zdjęciach i filmach.
Działanie tych funkcji jest możliwe dzięki łączności Bluetooth. Aplikacja wykorzystuje Backup Memory do wyszukiwania innych smartfonów, na których uruchomiono tę samą aplikację i łączy się z nimi, kiedy znajdą się w odległości nieprzekraczającej 10 metrów. Po nawiązaniu połączenia Backup Memory wyświetla informacje o znajdującej się w pobliżu osobie. Przed użyciem aplikacji odpowiednie informacje i treść multimedialne muszą zostać do niej ręcznie wprowadzone.
Zadaniem zespołu było zaprojektowanie i opracowanie aplikacji, natomiast Tunezyjskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie testowało ją pod kątem przydatności dla pacjentów.
Przekonaliśmy kilkoro pacjentów do wypróbowania Backup Memory i zaobserwowaliśmy pozytywne wyniki ? mówi dr Meriam Labidi, geriatra i członek Tunezyjskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego. U pacjentów z Alzheimerem to co zostało zapomniane, znika z pamięci na zawsze. Dzięki stymulacji kognitywnej pacjenci mogą zatrzymać wspomnienia na nieco dłużej i spowolnić niszczące działanie choroby.
Aplikacja Backup Memory jest dostępna w dwóch językach ? angielskim i francuskim. Można ją pobrać z Google Play. Wciąż nie jest to jednak ostateczna wersja Backup Memory. Azer i jego koledzy pracują nad unowocześnieniem aplikacji, dodaniem kolejnych funkcji i udoskonaleniem interfejsu. Jedna z planowanych funkcji ma umożliwiać członkom rodziny lokalizowanie najbliższych im osób w czasie rzeczywistym na podstawie odbieranego przez smartfon sygnału GPS.
Backup Memory nie stanowi może przełomu technologicznego, ale z pewnością to pozytywne wykorzystanie technologii już istniejącej ? mówi Azer. Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowych postępów, ale chcielibyśmy czegoś więcej. Dzięki technologii można zrobić wiele dobrego. Mam nadzieję, że to dopiero początek naszych działań w tym kierunku.
Dodatkowe materiały:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=qHJiJabtASI
dostarczył infoWire.pl