Informacja prasowa
27 sierpnia, Warszawa
Back to school, czyli rodzice na pełnych obrotach
1 września oznacza koniec wakacji nie tylko dla uczniów, ale także dla ich rodziców. To oni po dwóch miesiącach wracają na pełne obroty żonglując swoim drogecennym czasem pomiędzy obowiązkami w pracy i w domu. Wczesne pobudki, wyprawianie swoich pociech do szkoły, zajęcia pozalekcyjne, odrabianie lekcji i pozostała masa zobowiązań. Jak przestawić się zatem na „szkolny tryb” i nie zwariować? Podpowiadamy.
1. Opanuj sztukę planowania
Codziennie niemało obowiązków spoczywa na barkach każdego z rodziców. Okresem kiedy możemy spowolnić i dostosować rytm dnia do siebie, a nie odwrotnie, są wakacje. Kiedy przychodzi ich koniec, a rozpoczęcie roku szkolnego puka do drzwi musimy wejść w tryb zasad i perfkecyjnej organizacji – by nie utonąć w zobowiązaniach. Jak to zrobić?
2. Cierpliwość ma sens
Przyjmij zasadę – opóźnienia to norma. Pamiętaj, że wypadki losowe po prostu się zdarzają. Jeśli planujesz coś o konkretnej godzinie, załóż około 5 minutowy poślizg,
a unikniesz niepotrzebnego stresu. Jeśli planujesz spotkanie, twój bufor czasowy powinien wynieść około 30 minut.
3. Rób notatki
Zapisuj rzeczy, które masz do zrobienia danego dnia – zyskasz pewność, że o niczym ważnym nie zapomnisz. Boisz się, że ją zgubisz? Nie martw się – najprostsza forma to notatka w telefonie.
4. Pytaj!
Zanim zobowiążesz się do pomocy w szkolnym przedstawieniu lub innym przedsięwzięciu, dopytaj o szczegóły, pomogą ci one oszacować ile zajmie ci wykonanie konkretnego zadania i sprawdzisz, czy masz jeszcze lukę w kalendarzu. Może okazać się, że fajna zabawa, przerodzi się w logistyczny koszmar. Nie podejmuj się zadań, którym nie będziesz w stanie sprostać.
5. Deleguj
Angażuj innych do swoich zadań. Dzielenie się obowiązkami, zwłaszcza tymi domowymi, jest zupełnie naturalne i jak najbardziej potrzebne. Twoja pociecha potrafi wiele, wystarczy jej na to pozwolić.
6. Medytuj
W czasie gwałtownego zwiększenia obowiązków, szczególnie zadbaj o siebie i pozbądź się stresu. Jak to zrobić w zaciszu domowym? Z pomocą przychodzi metoda uważności, czyli Minfulness Based Stress Reduction. Podstawą mindfulness jest medytowanie w ciszy przez przynajmniej 10 minut dziennie i skierowanie swojej uwagi na konkretnej rzeczy,
np. oddechu. Nie chodzi o to, aby po prostu przestać myśleć o problemach, ale by się skupić na danej czynności. Bardzo ważnym aspektem takich treningów jest ich systematyczność… Efekty widać już po pierwszym tygodniu. Wypróbowane i sprawdzone!
7. Ruszaj się
I choć mogłoby się wydawać, że leżenie przed telewizorem z talerzem pysznego jedzenia w ręku, jest dobrym pomysłem na odpoczynek po ciężkim tygodniu – wystrzegaj się tego! Znajdź czas na ruch. Możesz wybrać się na przejażdżkę rowerową, jazdę na rolkach, czy krótki trening biegowy. Pozwoli to nabrać tężyzny fizycznej, ale również wyładować stres. Pamiętaj, że podczas takiego treningu obciążamy stawy, dlatego warto stosować suplement diety zawierający składniki pomagające w utrzymaniu chrząstki stawowej w odpowiedniej kondycji. Warto sięgnąć po preparaty z kolagenem np. 4Flex (innowacyjny preparat zawierający unikalny kolagen Fortigel®).