Wiadomości branżowe

Aparat słuchowy dla niemowlaka i komputerowy system do nauki emisji głosu

Laureatami pierwszego i drugiego miejsca w konkursie na najlepszy projekt studencki z dziedziny cyfrowego przetwarzania sygnału – który rozstrzygnięto podczas 121 międzynarodowego kongresu Audio Engineereing Society w San Francisco – zostali doktoranci z Politechniki Gdańskiej. Maciej Kulesza (27 lat) i Paweł Żwan (29 lat) na co dzień pracujący w Katedrze Systemów Multimedialnych.Maciej Kulesza – zdobywca pierwszej nagrody: stypendium fundowanego przez producenta studyjnych przetworników analogowo-cyfrowych, amerykańską firmę Lavry Engineering  – prezentował aparat słuchowy zaprojektowany specjalnie z myślą o niemowlętach. Korekcja wady słuchu u tak małych dzieci ma istotne znaczenie, gdyż w przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo zaburzenia rozwoju ośrodka mowy. Dzieci takie mają zwykle w starszym wieku problemy z nauką oraz komunikacją. Wykorzystanie proponowanego aparatu pozwala korygować wadę słuchu już od pierwszych miesięcy życia dziecka, a tym samym zapobiegać późniejszym problemom. W odróżnieniu od standardowych aparatów słuchowych dostępnych na rynku, zaproponowane urządzenie instalowane jest w łóżeczku dziecka, a nie w uchu.

Laureatami pierwszego i drugiego miejsca w konkursie na najlepszy projekt studencki z dziedziny cyfrowego przetwarzania sygnału – który rozstrzygnięto podczas 121 międzynarodowego kongresu Audio Engineereing Society w San Francisco – zostali doktoranci z Politechniki Gdańskiej. Maciej Kulesza (27 lat) i Paweł Żwan (29 lat) na co dzień pracujący w Katedrze Systemów Multimedialnych.

Maciej Kulesza – zdobywca pierwszej nagrody: stypendium fundowanego przez producenta studyjnych przetworników analogowo-cyfrowych, amerykańską firmę Lavry Engineering  – prezentował aparat słuchowy zaprojektowany specjalnie z myślą o niemowlętach. Korekcja wady słuchu u tak małych dzieci ma istotne znaczenie, gdyż w przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo zaburzenia rozwoju ośrodka mowy. Dzieci takie mają zwykle w starszym wieku problemy z nauką oraz komunikacją. Wykorzystanie proponowanego aparatu pozwala korygować wadę słuchu już od pierwszych miesięcy życia dziecka, a tym samym zapobiegać późniejszym problemom. W odróżnieniu od standardowych aparatów słuchowych dostępnych na rynku, zaproponowane urządzenie instalowane jest w łóżeczku dziecka, a nie w uchu. Projekt zrealizowany został w bezpośredniej współpracy z warszawskim Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu.

– Prace nad projektem wciąż trwają – opowiada Maciej Kulesza. – Wierzę, że za półtora roku, może dwa lata zostanie wdrożony.

Autorem drugiego zgłoszonego do konkursu projektu jest Paweł Żwan, który został nagrodzony zestawem aplikacji pomocnych przy miksowaniu nagrań studyjnych wraz z kartą komputerową z procesorem DSP. Prezentował system do nauki emisji głosu w śpiewie. Śpiewak na ekranie komputera zobaczyć może w czasie rzeczywistym parametry swego głosu i porównać je z parametrami dźwięków profesjonalnych wykonawców. Utworzone w ten sposób wizualne sprzężenie zwrotne umożliwia śpiewakowi ocenę prawidłowości wykonywanych ćwiczeń wokalnych i treningu głosu, tak by pod względem emisji odpowiadał on głosom profesjonalnym.

– Ten projekt to połączenie zainteresowań naukowych z tym co lubię – mówi Paweł Żwan, który sam od dziesiątego roku życia uczęszczał na zajęcia ogniska muzycznego, gra na fortepianie i gitarze.

A to już wiesz?  Społeczności internetowe w mikro i makro skali na konferencji communityStandard 2009
Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy